Krmivo

a) Olejnaté zrniny

                  Slunečnice.

U slunečnice rozeznáváme několik druhů. Drobnozrnnou či velkozrnnou, dále podle barvy slupky černou, žíhanou a bílou. Dáváme přednost spíše slunečnici drobnější, neboť její jádra nejsou o tolik menší než u velkozrnné, a je cenově daleko výhodnější.Hodne se hovoří o tom, jak je důležitá barva slupky. Zatímco černá slunečnice je pro papoušky nevhodná, nepřirozená, obsahuje velké množství tuku  a navíc je špatně stravitelná, bílá slunečnice naproti tomu obsahuje tuku méně, je lépe stravitelná, nezatěžuje tolik ptačí organismus (především játra), dokonce obsahuje bílkoviny. Slunečnice žíhaná je někde mezi černou a bílou. Černou slunečnici bychom měli omezit nebo úplně vypustit z ptačího jídelníčku. Pokud vím, je úplně jedno jakou má barvu v podstatě má stejné složení, je však zapotřebí její rozumné dávkování jako ostatně s každým krmivem. Nicméně se jedná o velmi vhodné a hodnotné krmivo, velmi oblíbená je také naklíčená.

   Slunečnice však obsahuje značné množství minerálních látek, podporuje snášku, kladně působí na lesk peří a pelichání. Podáváme ji hlavně v zimě jako zdroj energie.

 Kukuřice

Kukuřici uplatníme hlavně při krmení velkých papoušků. Raději to ale nepřeháníme s množstvím, ptáci pak snadno ztuční. Hlavní živinou kukuřice je  škrob, obsahuje také množství barviva karoten. Daleko lepší je kukuřici klíčit, díky tomu se změní její výživové hodnoty a místo tuku bude obsahovat více vitaminů, enzymů apod. Rozhodně na ni však nezapomínáme koncem léta, kdy je k dispozici v tzv. mléčné zralosti. Ptákům předkládáme celé palice, milují je. Moje Rosely, Papoušci Horšťí ji milují i ztvrdlou v klasech.

Konopné semeno – semenec

V současné době se semenec používá hlavně na jaře, podporuje totiž tok, páření a hnízdění ptáků. V zimě zase poslouží jako vydatný zdroj energie. Podporuje též lesk peří. Ani zde to však nesmíme přehánět s množstvím, ptáci po něm snadno tloustnou.  

Niger

Niger patří mezi drahá krmiva. Obsahuje velké množství oleje a je bohatý na živiny.  Podporuje lesk peří. Je velmi vhodý pro drobnější ptáky jako zpestření krmné směsi, např.pro astrildy a kanáry.

Lněné semínko

Lněné semínko příznivě ovlivňuje trávení ptáků, hlavně při zácpě. Jeho nadbytek naopak způsobuje průjmy, proto ho nedáváme moc. Jako většina olejnin má pozitivní vliv na opeření, především na jeho lesk. Obsahuje asi 40% oleje, omega 3 mastné kyseliny, lignany[1].

Řepka

Je základní zrninou pro krmení kanárů, ale i dalších pěnkavovitých ptáků, dáváme ji též holubům a hrabavým. Pro papoušky a astrildy se zpravidla nepoužívá, nepřijímají ji kvůli obsahu palčivých látek a silic. Kromě toho řepka obsahuje asi 44 – 47% oleje, je to tedy velmi hodnotné a kalorické krmivo – zvláště u zpěvných kanárů to má své opodstatnění, dostane je totiž do dobré kondice. Existují dva druhy – sladká letní a dále zimní řepka. Ptáci preferují tu letní.

Mák

Mák se používá především pro kanáry, holuby a hrabavé ptáky. Je nenahraditelný při odchovu drobných druhů křepelek – je tak drobný, že ho bez nesnází sezobou i maličká kuřata těchto ptáků. Je tvořen asi z poloviny oleji (především kyseliny stearové, palmitové a linolové), dále obsahuje sodík, draslík, fosfor, hořčík i vápník. Obsahuje však také omamné látky, proto to s jeho množstvím nepřeháníme!

Perila

Tento druh krmiva se objevuje až v posledních letech. Je to tradiční čínská bylina, jejíž blahodárné účinky znají lidé odjakživa. Olej, který obsahuje, obsahuje antioxidanty a má antiseptické a antibakteriální účinky. Také má sedativní a tonizační účinky. Má příznivý vliv na tvorbu peří, při plicních problémech, při potížích s nervovou soustavou i při poruchách trávení.

Kardi

Kardi je semenem bodláku – světlice barvířské. Nemělo by chybět v žádné směsi pro ptáky, krmíme ho především papouškům. Má blahodárný vliv na trávicí soustavu. Obsahuje asi 45 – 55% oleje, vyniká vysokým obsahem kyseliny linolové (až 80%).

              

           

 

b) Ostatní  zrniny

 

Proso

Proso je velmi důležitou zrninou pro většinu druhů ptáků, především menší papoušky, astrildy, kanáry, holuby i hrabavé. Dalo by se říci, že nahrazuje ptákům travní semena, kterými se živí v přírodě. Známe mnoho druhů prosa, které se liší hlavně barvou slupky, také velikostí zrna a tuhostí slupky – proso žluté, červené, zelené, šedé, bílé, dále například japonské, senegalské (velmi drobné, podává se především v klasech, nepostradatelné pro astrildy). Odrůdou prosa je například i mohár a čumiza, opět mají drobná zrna a jsou důležité pro astrildy a drobnější ptáky. Obsahem živin se jednotlivé odrůdy příliš neliší. Proso obsahuje asi 70 – 73% sacharidů, 11 – 14,5% bílkovin a 3 – 4 % tuku. Dále obsahuje například aminokyseliny, nasycené i nenasycené mastné kyseliny, minerály (železo) a vitaminy (B1, B2).

Lesknice

Lesknice patří mezi lepší a také dražší krmiva. U ptáků je zpravidla mimořádně oblíbená. Podáváme ji, stejně jako proso, hlavně papouškům, atrildům, kanárům, holubům i drobným hrabavým. Je výživná, lehce stravitelná, obsahuje více bílkovin, ale méně tuku než například oves. Důležitý je obsah tryptophanu, aminokyseliny, potřebné pro látkovou výměnu. Obsahuje asi 16 – 19% bílkovin a 5% tuku.

Oves

Oves patří mezi tradiční krmiva. Používáme ho především pro papoušky, kanáry, holuby, hrabavé, popřípadě pro větší druhy astrildů. Známe oves setý (který se zpravidla pro ptáky loupe) nebo tzv. nahý, bez slupky. Má vysokou energetickou a nutriční hodnotu. Naklíčený oves je velmi užitečný na jaře, podporuje díky obsahu vitaminů E a B1 u ptáků tok a hnízdění. Oves obsahuje asi 16 – 21% bílkovin, 6 – 10% tuku, aminokyseliny, nenasycené mastné kyseliny, minerální látky (hořčík, železo, zinek, mangan a arsen) a vitaminy E a B1.

Pohanka

Toto krmivo využijeme především jako zpestření pro papoušky a kanáry. Význam pohanky je ve vysokém obsahu energie (podáváme tedy hlavně v zimě), dále obsahuje vitaminy B1, B2, E, C, niacin a rutin (neboli vitamin P), z minerálů především zinek, mangan, selen a měď. Má příznivý vliv na cévní a trávicí soustavu ptáků, má detoxikační účinky.

Pšenice

Tato obilovina má význam především pro hrabavé, holuby, v menší míře také jako zpestření pro papoušky. Podáváme ji hlavně naklíčenou nebo v tzv.mléčné zralosti. Obsahuje asi 50 – 70% sacharidů, 12 – 16% bílkovin, 1,5 – 3% tuků, 1,5 – 3% minerálů, vitaminy skupiny B, A, C, D a E. Má antioxidační účinky.

  Acidomid E

Acidomid E

Obsahuje kompletně všechny organické kyseliny důležité pro exotické ptactvo a navíc jako jediný přípravek svého druhu na trhu glukózu a vyvážený poměr minerálních látek stimulujících metabolismus a zvyšuje imunitu organismu. organické kyseliny okyselují napájecí vodu a tím ji zároveň konzervují a stabilizují, proto nedochází k nežádoucímu rozvoji patogenních bakterií a plísní již v napájecí vodě. ACIDOMID také zvyšuje odolnost proti jiným než bakteriálním chorobám (jako např. kokcidioze). organické kyseliny jsou lehce stravitelné a v organismu využitelné jako zdroj energie.

 

  Amivit E

Amivit E

Je tekutý přípravek, který obsahuje L-karnitin, vitamíny a aminokyseliny v koncentraci odpovídající potřebě exotů. Podporuje dobrý zdrav. stav a imunitní systém. Díky obsahu L-karnitinu zvyšuje využitelnost vitamínů z tuků (A,D,E,K) přirozenou cestou z potravy. Používá se hlavně v situacích jako je stresový stav, zdravotní zásah, vysoký infekční tlak, nedostatek vitamínů nebo aminokyselin apod. Podporuje rychlou regeneraci organismu po onemocněních. Doporučuje se podávat v období růstu a snůšky vajec.

  AQUAKAR

AQUAKAR

Tekutý přípravek, který obsahuje L-karnitin a další látky v koncentraci odpovídající potřebě exotů. Podporuje imunitní systém a využitelnost energie a vitamínů z tuků. Používá se zejména v situacích jako je stresový stav, zdravotní zásah, vysoký infekční tlak, změna krmiva, omezení či vynechání živočišných komponentů v krmivu apod. L-karnitin má také významný vliv na zvýšení líhnivosti násadových vajec a podporuje vitalitu mláďat., protože L-karnitin obsažený ve žloutku zvyšuje využitelnost tuku mládětem zejména v prvních dnech jeho života.

  Combinal A + D3

  OPTIMIN exoti

OPTIMIN exoti

Je komplex vysoce účinných minerálních látek v tekuté formě. Účinnost většiny minerálních látek v tekuté formě je ve srovnání s klasickou práškovou formou až o 80 % vyšší. Podporuje imunitní systém a enzymatickou činnost. Významně se také podílí na zlepšení zdravotního stavu a zvýšení imunity organismu. Používá se zejména v situacích jako je požadavek vysoké imunity, stresový stav, zdravotní zásah, vysoký infekční tlak, nedostatek některých minerálních látek apod. Optimin podporuje rychlou regeneraci organismu po onemocněních. Resorpce účinných látek přípravku je při rozředění v napájecí vodě účinnější, pohotovější a oproti tuhé formě dotace také daleko rychlejší.

Vitamíny a prvky :

vitamín B1 - thiamin - jeho nedostatek vyvolává nechutenství, kulhání, křeče,

vitamín B2 - riboflavin - nedostatek způsobuje celkové poruchy organismu, záněty kůže, vypadávání srsti, peří,,

vitamín B3 - nikotinamid - nedostatek vyvolává poruchy trávení, poruchy nervové soustavy,,

vitamin B6 - pyridoxin - je významným faktorem v metabolismu bílkovin a aminokyselin, jeho nedostatek způsobuje snížení srážlivosti keve a nechutenství,

vitamín B12 - kobalamin - nedostatek způsobuje anémii, zpomalení růstu, potíže zažívací i motorické,

vitamín C - kyselina askorbová - nepřítomnost způsobuje zažívací poruchy, poruchy krevního oběhu, náchylnost k infekcím,

vitamín H - biotin - nedostatek má za následek poruchy růstu a vývoje, snížení imunity,

 

Vápník - Ca - rezorbuje se ve dvanácterníku a v tenkém střevě zvířat, upatňuje se při tvorbě a mineralizaci kostí, zubů, metabolismu ostatních potřebných prvků (fosforu, hořčíku, sodíku, zinku, manganu, aj,,), aktivaci enzymů a hormonů v procesu srážení krve a regulaci neuromuskulárního dráždění aj.,

Fosfor - P - resorbuje se ve slezu, tenkém střevě a dalších úsecích střev, nachází se ve všech buňkách a zůčastňuje se při tvorbě a mineralizaci kostí, je součástí nukleových kyselin, fofoproteinů a fosfolipidů, uplatňuje se při syntéze enzymů, hormonů, bílkovin i některých vitaminů a metabolických procesech organismu. Při poruchách metabolismu vápníku a fosforu, dochází k celé řadě onemocnění zvířat, včetně snížení užitkovosti. Křivice, měknutí kostí, řídnutí kostí, fibroza a degenerace kostí,

Sodík - Na - uplatňuje se při regulaci osmotického tlaku v organismu zvířat a v procesech distribuce vody mezi extracelulární a intracelulární tekutinou, udržování pH reakce v bachoru zvířat, při metabolismu draslíku a chlóru se zůčastňuje na regulaci nervosvalových vzruchů aj.,

Draslík - K - uplatňuje se při metabolismu sacharidů, regulaci intracelulárního osmotického tlaku a acidobazické rovnováhy, v procesu buněčného dělení a udržování svalového tonusu, udržování a regulaci bachorového pH aj.,

Hořčík - Mg - nepostradatelný prvek v rámci metabolických procesů organismu zvířat, při poruchách metabolismu hořčíku dochází k vážným onemocněním zvířat, včetně zpomalní růstu a poruch nervové a svalové činnosti,

Železo - Fe - uplatňuje se v celé řadě metabolických procesů, je nepostradatelné v procesu krvetvorby, tkáňového dýchání aj., při nedostatku železa může vznikat hypochromní mikrocytární anémie, která se projevuje celkovou slabostí, poruchami trávení a dýchání, průjmy, bledostí sliznice a kůže,

Měď - Cu - obdobně jako železo při nedostatku v oragnismu dochází k narušení normální funkce celé řady orgánů a systémů, snížení chuti přijímání potravy, zaostávání ve vývoji, zpomalení růstu a ke zhoršení celkového zdravotního stavu zvířat, narušení pigmentace a keratinizace vlny, degenerativním změnám ve tkáni mozku zvířat, poruchám osifikace. U jehňat dochází k enzootické obrně,

Kobalt - Co - uplatňuje se v krvetvorných procesech, metabolismu bílkovin a sacharidů, procesech rezorbce vápníku a fosforu, je obsažen ve vitaminu B 2 cyanokobalaminu. Při nedostatku dochází k zastavení růstu, vypadávání vlny u ovcí, snížení dojivosti, poruchám reprodukce, anémii, atrofii, nechutenství,

Zinek - Zn - podílí se v rámci metabolických procesů a syntéze různých enzymů, při nedostatku dochází ke snížení růstu zvířat, nepříznivým změnám na kostře zvířat a ke zhoršení reprodukčních ukazatelů ( snížení spermiogeneze, zpomaluje vývoj druhotných i  prvotních pohlavních znaků a u samic dochází k potlačení všech etap pohlavního cyklu).

Mangan - Mn -je nenahraditelným prvkem, je součástí některých enyzymů, při nedostatku je možné pozorovat zpomalený růst, deformace kostry, zintenzivnění růstu patního kloubu, poruchy pohlavních funkcí, u nosnic dochází ke snížení snášky, oplozenosti vajec a líhnivosti, poruše tvorby skořápky,,,

Selen - Se - při nedostatku jsou příznaky jako při avitaminoze vit. E, svalová distrofie, poruchy reprodukce,,,

Chlor - CI - je hlavním aniontem extracelulární tekutiny, hlavní funkcí je udržování acidobazické homeostazy a osmotické rovnováhy,

Jód - J - ovlivňuje činnost štítné žlázy, která produkuje speciální hormony, které zlepšují metabolismus a funkci orgánů krevního oběhu, dýchání a trávení, nedostatek způsobuje horší růst, pokles užitkovosti, snížení produkce mléka a vajec, nemalý vliv má na kvalitu srsti,,.

 

Správně vyvážená strava je základem úspěchu pro zdraví papouška. Častokrát se setkáváme s tím, že hlavně v našich domácnostech nejsou papoušci krmeni dostatečně. Hlavní složkou potravy jsou jen semena, které nemají dostatečné množství vitamínu a minerálních látek. V optimální složce pro zpestření potravy by proto neměla chybět zelenina.

 

Je mnoho druhu zelenin, se kterými můžeme krmit naše papoušky.

 

hrasek

Hrášek (Pisum Sativum)

 

Jako i pro nás, tak i pro papoušky je hrášek oblíbenou složkou potravy. Je bohatým zdrojem na vitamíny a minerální látky. Obsahuje proteiny, železo, zinek, karoteny, listové kyseliny a hlavně vitamín B1. Tenhle vitamín je významný tím, že snižuje stres, podporuje spánek a zlepšuje náladu papouška. Více oblíbený je měkčí hrášek než suchý, který obsahuje více škrobu a proteinu. Naopak brzo sklizený (zelený) má vyšší obsah vitamínu C a železa. Nejlepší způsob jak ho uchovat je zmrazení, protože konzervováním ztrácí vysoký obsah živin. Někteří chovatelé ho podávají v klasech, což je pro papouška zábavou se dostat přímo k této pochoutce.

 

mrkev

Mrkev (Daucus carota ssp.sativus)

 

Mezi nejčastěji podávanou, zeleninovou pochoutku pro papoušky je mrkev. Je zdrojem proteinu, vápníku, železa, a vitamínů A, C, a B. Právě vysoké procento vitamínů A má značný vliv na kůži ,oči a peří papouška. I proto je oblíbenou složkou vaječných míchanic při odchovu mláďat. Pravidelným podáváním můžeme zamezit hrozbám různých infekci. Mrkev můžeme skladovat na tmavých místech nebo v chladničce. Jelikož mrkvi je dostatek po celý rok či už z našich záhrad nebo z obchodů, proto i v našich chovech by si měla najít své místo. Používám i při odchovu a chovu křepelek.

 

cesnek

Česnek (Allium sativum)

 

V minulosti byl velice známým lékem proti různým infekcím a proto patří mezi jednu z nejcennějších složek potravy. Jde o vysoce výživný zdroj , který obsahuje vitamíny A,E ,B1, B2 a C. Chovatele ho přidávají v podobě nasekaných stroučků do vody, které působí jako vynikající prevence pro trávení a odčervení papoušků. Tehdy je možné ho přirovnat k lékům. který působí na ptačí tělo jako antioxidant. Můžeme ho podávat i ve formě očištěných struků, které ptáci také přijímají. Jednou dvakrát týdně. Používám i při odchovu a chovu křepelek.

 

dyne

Dýně (cucurbitae)

Dýně patří mezi oblíbený druh zeleniny, protože obsahuje vysoký obsah živin. Je bohatým zdrojem na alfa a beta karoten, vitamín C, E, B6, draslík, vápník, fosfory, zinek a hořčík. Semena také obsahují mastné kyseliny, které mají blahodárný vliv na zažívací ústrojí. Rovněž velkou výhodou je snadná a dlouhodobá skladovatelnost.

 

celer

Celer (Apium graveolens)

 

I přesto že celer obsahuje 95% vody obsahuje vitamín A, B, C ,E, K, karoteny a kyselinu listovou. Taky je vysokým zdrojem draslíku, vápníku, hořčíku, železa, jódu a chrómu. Působí antibakteriálně na střeva, žaludek, ledviny, vylučovací a pohlavní orgány. Celer lze uskladňovat sušený,kde zelenina jsi dokáže uchovat  80%  svých látek. Používám i při odchovu a chovu křepelek.

 

spenat

Špenát (Spinacia oleracea)

 

Špenát je velice známá zelenina, která častokrát tvoří hlavní přísadu našich jídel. Tak jako i pro nás, tak i pro papoušky je velice výživný. Je zdrojem beta karotenu, vitamínů C, E a K, vápníku, draslíku, železa, sodíku a kyseliny listové. Má příznivé účinky na nervovou soustavu a antioxidační účinky. Klaďme důraz, aby podávaný špenát byl čerstvý. To poznáme, že rostlina má tmavě zelené zbarvení bez žlutých skvrn a náznaku uvadnutí.

 

brokolice

Brokolice (Brassica Oleracea)

 

Brokolice patří mezi zeleniny s nejvyšším obsahem živin. Má 3 krát víc vitaminu C oproti pomerančům a jako uvařena ještě více. Je bohatým zdrojem na antioxidanty, beta karoten, kyseliny listové a draslíku. Má příznivý vliv proti tvorbě rakovinotvorných bujení. Podávat by se měla čerstvá, zakoupená v sáčkách do 3 dní.

 

artycok

 

Artyčok (Cynara Scolymus)

 

Tenhle druh zeleniny je méně známy pro krmení papoušků mezi našimi chovateli. Hlavní složkou artyčoku je cinarin , který působí blahodárně na žlučník a játra. Pomáhá regenerovat ptačí tkáň a má i antioxidační účinky. Podporuje posilovaní produkce žluče a trávení. Je zdrojem železa, zinku, draslíku, niacinů a kyseliny listové. Artyčoky můžeme podávat vařené.

 

repa

Řepa červená (Beta Vulgarit)

Červená řepa obsahuje kyselinu listovou, vitamíny A a C, vápníku, železa, hořčíku, manganu, fosforů, draslíku, beta karotenu. Příznivě působí na ledviny, játra a je známá jako přírodní antioxidant.